conti_htd5700_400
conti_htd5700_400_2
conti_htd5700_400
conti_htd5700_400_2
CONTI HTD 700 5M SLEEVE 480MM Conti Synchrobelt timing belt - HTD5700-400
0.71 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
millimeter
The minimum purchase order quantity for the product is 400.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 700
  • Pitch: 5 mm
  • Sleeve width: 400 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Number of teeth: 140
  • Material (cord): Glass
  • Colour (manufacturer): Black
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4064877066237
  • Supplier number: CONTI HTD5700-400
Length
700
Pitch
5 mm
Sleeve width
400 mm